Увечері 20 березня російські терористичні війська обстріляли торговельно-розважальний центр Retroville, розташований у Подільському районі Києва. Окрім ТРЦ, пошкодження дістали прилеглі житлові будинки, школи та дитсадки.

Андрій Яцентюк, засновник міжнародного бюро архітектурних рішень Design Hub International, у інтервʼю для порталу Commercial Property розповів про майбутнє пошкодженого ТРЦ і БЦ RETROVILLE, стратегії відновлення українських міст та інсайти, як працює команда архітекторів в умовах війни. 

Ваше бюро розробляло проєкт київського ТРЦ і БЦ RETROVILLE, який був частково зруйнований. Чи мали Ви змогу оцінити масштаби пошкоджень? 

Окупанти завдали шкоди близько 40% конструктиву всього комплексу загальною площею 118 000 м2. ТРЦ і БЦ можна відновити, але це дуже суттєві втрати. Власники RETROVILLE уже звернулися до мене та моєї команди щодо проєкту реконструкції будівлі. Ми почали обдумувати, що можна зробити. 

Які є можливості щодо відновлення ТРЦ і БЦ RETROVILLE? Скільки часу для цього знадобиться?

Ще зарано говорити про кількість ресурсів для відновлення. Вони підраховуються тоді, коли погоджений проєкт реконструкції. 

Щодо термінів, то в реаліях мирного часу нам би знадобилося близько восьми місяців. Проте з огляду на складність логістики та дефіцит матеріалів у реаліях воєнного часу, то, найімовірніше, йтиметься щонайменше про рік. 

Можливо, при проєктуванні та будівництві цього об’єкта були використані певні рішення/технології, що дадуть змогу швидше відновити частину будівлі? 

Говорячи про RETROVILLE, мені дуже важко бути спокійним. Коли я вперше побачив відео вибухів, то враження було приблизно таке, як побачити свою дитину пораненою. Не менше. Але зараз емоції трохи стихли, і можу говорити, що пошкодження ТРЦ і БЦ можуть стати для нас можливістю виправити ті недоліки в плануванні, які нам «дісталися у спадок» від оригінального проєкту RETROVILLE ще від 2010 року. Багато чого можна зробити більш зручним і кращим з погляду функції сучасного торгового об’єкта. 

Але водночас я хочу зберегти історію будівлі. Що сталося, те сталося. Це не можна забувати, треба переосмислювати. У японців є такий вид реставрування – кінцугі – коли тріщини не прибирають, а навпаки покривають золотою фарбою. Форма залишається тою самою, але тріщини дають інформацію про те, що відбувалось. На мою думку, такий підхід потрібно застосувати до RETROVILLE. 

Чи потрібно вносити зміни у проєктування об’єктів комерційної нерухомості: торгових центрів, бізнес-центрів, готелів? Якщо так, які б зміни Ви запропонували?

Безпека – понад усе. Саме вона виходить на перший план при проєктуванні всіх споруд – як інфраструктурних об’єктів, так і житлового фонду. В частині країни, яка межує або наближена до «божевільного сусіда», актуальним стане ізраїльський формат житла, де в кожній квартирі є безпечна зона з бетонними стінами та вікном. 

Також по всій країні гостро постало питання комфортних бомбосховищ у житлових будинках і будівлях загального користування, з місцями для сну, догляду за дітьми, якісною вентиляцією та інтернетом. Наприклад, нові ТРЦ і БЦ мають бути оснащені підводкою незалежної електрифікації, інтернету, світла, щоб у разі пошкодження будівлі в бомбосховищі залишалися світло, тепло та зв’язок. 

Повна версія інтервʼю Андрія Яцентюка – на порталі Commercial Property

Від admin